Aktualności
Tradycją naszej Katedry jest spotkanie wigilijne, które organizują studenci IV roku. Rok w rok młodzi konserwatorzy zaskakują kreatywnością i przygotowują pełne atrakcji i świątecznej magii spotkanie.
więcej »Papier jest znakomitym materiałem dla różnego rodzaju ozdób.
W ramach zajęć, w przedświątecznym okresie wraz ze studentkami II roku Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry przeprowadzono zajęcia ze zdobienia papieru. Prace polegały na odbijaniu na papierze wzorów tuszy unoszących się na wodzie... Technika ta wywodzi się z dalekiego Wschodu. Zabawa połączona z nauką - uczy przyszłych konserwatorów pracy z tą specyficzną techniką ozdabiania papieru.
Nasi studenci są pomysłowi!
Ostatnio zorganizowali świetne spotkanie integracyjne! Może będzie to nasza nowa tradycja? Mowa tu o „Nocy w katedrze”! Inni mają halloween, jeszcze inni Andrzejki a my mamy swoje święto!
Spotkanie zorganizowane przez studentów
więcej »Z radością informujemy, że we wrześniu i listopadzie 2024 roku tytuły magistra uzyskały Panie: Natalia Szudzikowska, Gosia Więcławek, Zofia Szlęg, Natalia Rogozińska, Kaja Ilczuk. Przedmiotem prac konserwatorskich były obiekty...
W dniach 28-29 listopada pracownicy naszej Katedry mieli przyjemność uczestniczyć w 24 edycji konferencji Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków. Jak co roku w trakcie obrad można było wysłuchać referatów opisujących inspirujące i niezwykle ciekawe badania nad dziedzictwem kulturowym.
więcej »Starsze pokolenia pamiętają jak na pustej kartce światłoczułego papieru w wywoływaczu wlanym do kuwety pojawia się z „niczego” obraz fotograficzny. Stopniowo ukazują się czarne detale zapełniając cały arkusz....
więcej »Okazuje się, że całkiem sporo. Liście, które podziwiamy jesienną porą za cudowne barwy przez stulecia były i wciąż są zbierane w zielnikach, przyklejane do papierowych kart na różne kleje: żelatynę, skrobię, dekstrynę lub jeszcze inne.
więcej »Niedawno, nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukazał się katalog poświęcony tematyce fotografii pejzażowej w podczerwieni dot. okolic miasta Torunia. Świat w promieniowaniu podczerwonym znacznie różni się od tego co może rejestrować nasz zmysł wzroku.
W dniach 3-5 października 2024 r. w Szczecinie i Pobierowie odbyła się „XXXV Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii” organizowana przez Zespół Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
więcej »9 października 2024 o godz. 13:00 zapraszamy na spotkanie z Fr. Gasparem R. Sigaya O.P. pracownikiem Pontifical and Royal University of Santo Tomas w Manili na Filipinach. Spotkanie pt.: Podróż w głąb Archiwum Universytetu Świętego Tomasza w Manili: dostęp, zasady udostępniania i pochodzenie zasobu/ Navigating Archivo de la Universidad de Santo Tomas Manila: Access, Policies, and Linkages.
Dziś naszą katedrę odwiedziły pochodzące z Indii dr Ambika Shinde i dr Sushma Rani Tirkey. Realizują one projekty badawcze na stanowiskach postdoc z zakresu mikrobiologii w Katedrze Mikrobiologii Środowiskowej i Biotechnologii UMK, z którą również współpracujemy.
więcej »Mimo wakacyjnej aury nie zwalniamy tempa! W dniach 6 - 9 sierpnia przedstawicielki naszej katedry, w składzie dr Ivona Jabłońska i Julia Urbanowicz (studentka V roku), miały przyjemność wziąć udział w wyjeździe naukowym prowadzonym we współpracy z Archiwum Państwowe w Opolu, Instytutem Historii Uniwersytet Opolski oraz Opactwem Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie.
więcej »Drugi rok z rzędu, studenci III roku odbyli zajęcia terenowe w Klasztorze oo. Franciszkanów w Głubczycach. Praktyki te to czas zdobywania praktycznych umiejętności z zakresu konserwacji zachowawczej zbiorów książki zabytkowej.
więcej »W dniach 24-26 lipca 2024 w Katedrze Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry mieliśmy zaszczyt gościć specjalistę z zakresu historycznej liturgiki profesora Тарасa Шманько z Український католицький університет
więcej »Zakończyliśmy zajęcia z ćwiczeń terenowych. Studentki uczyły się konserwacji i restauracji różnych obiektów na podłożach papierowych.
więcej »Studentki II roku odbyły pierwsze ćwiczenia terenowe - praktykę w katedrze KKRPS. Było to pierwsze doświadczenie konserwatorskie-restauratorskie z papierowymi obiektami zabytkowymi dylematyczne, stanowiące pierwsze wyzwanie. Mimo to, praca cieszyła, mając sposobność zaopiekowania się grafikami z interesujących zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Studentki zdobywają nowe doświadczenie i wiedzę
więcej »W dniach 24-26 lipca 2024 w Katedrze Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry mieliśmy zaszczyt gościć specjalistę z zakresu historycznej liturgiki profesora Тарасa Шманько z Український католицький університет UCuniversity, львів - Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.
więcej »NAGRODY REKTORA WRĘCZONE! OTRZYMALI JE PRACOWNICY NASZEJ KATEDRY. JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala przyznał pracownikom naukowym nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne w 2023 roku oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie.
więcej »
Studenci V roku konserwacji papieru i skóry w ramach dodatkowego spotkania mieli przyjemność zapoznać się z jedną z technik fotograficznych - cyjanotypią. Jest to jedna z najpopularniejszych i najmniej wymagających technik fotograficznych, a uzyskane odbitki mają charakterystyczną błękitną barwę.
więcej »Dnia 14 czerwca 2024 Katedrę Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry zaszczyciła swoją obecnością Pani profesor Lidia Smentek pochodząca z Department of Chemistry, Vanderbilt University, Nashville Tennessee.
więcej »Czerpanie papieru to znakomite połączenie nauki, sztuki i zabawy.
Z okazji święta Dnia Mamy odbyły się na terenie Wydziału Sztuk Pięknych warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat, na zlecenie Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici.
więcej »Z Wizytą w @sybirmemorialmuseum Tydzień temu nasi pracownicy w składzie dr hab. Joanna Karbowska-Berent, prof. UMK, Karolina Komsta -Sławińska , Krystyna Pałubicka i Maciej Banasiak zostali ugoszczeni w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
więcej »Studenci V roku wraz z Panią Martą Nalaskowską dzięki uprzejmości pracowników PAN Biblioteki Kórnickiej mogli zwiedzić pracownie konserwatorskie i słynną rezydencję rodu Działyńskich, strzeżonej przez Białą Damę i australijską faunę.
więcej »Jaki wpływ mają nieprofesjonalne (ale występujące w każdym budynku) gaśnice proszkowe na papier i książki, można przekonać się jedynie używając takich środków gaśniczych. Biały proszek środka gaśniczego łatwo gasi płomienie palącego się papieru, ale już samo usunięcie go z papieru i opraw książek łatwym zadaniem nie jest.
więcej »Dziś Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego odwiedzili wspaniali goście z Kairu z متحف الفن الإسلامي القاهرة Museum of Islamic Art Cairo i Muzeum Koptyjskiego Liczymy na owocną współpracę
więcej »Dziś nasze Laboratorium Badań i Konserwacji Papieru i Skóry w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego odwiedziło studenckie Koło Naukowe NOVUM z Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa wraz z opiekunką dr Anną Kowalik. Studenci mieli okazję zapoznać się z naszymi studentami, obejrzeć sprzęty badawcze oraz realizacje konserwatorskie w ramach zajęć kursowych i pracowni dyplomowej.
więcej »Katedra Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry oraz Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją zapraszają do udziału w VIII Konferencji Konserwatorskiej z cyklu spotkań podejmujących problematykę konserwacji zabytków na podłożu papierowym i skórzanym pt. Ochrona archiwaliów - aktualne wyzwania
więcej »