Katedra Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry
Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
e-mail: zkpis@umk.pl

Aktualności

Nowa filia Muzeum Tatrzańskiego - Muzeum Palace w Zakopanem
2024-06-06
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nowej filii Muzeum Tatrzańskiego - Muzeum Palace w Zakopanem.
 
Muzeum Palace przybliża trudne i skomplikowane losy Podtatrza podczas II wojny światowej. Muzeum powstało w dawnym pensjonacie Palace, który okupant przekształcił w siedzibę placówki Gestapo.
więcej »
Biała sztuka, czyli warsztaty dla czerpania papieru
2024-06-06

Czerpanie papieru to znakomite połączenie nauki, sztuki i zabawy.

Z okazji święta Dnia Mamy odbyły się na terenie Wydziału Sztuk Pięknych warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat, na zlecenie Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

więcej »
Z wizytą w Muzeum Pamięci Sybiru
2024-06-04

Z Wizytą w @sybirmemorialmuseum Tydzień temu nasi pracownicy w składzie dr hab. Joanna Karbowska-Berent, prof. UMK, Karolina Komsta -Sławińska , Krystyna Pałubicka i Maciej Banasiak  zostali ugoszczeni w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

więcej »
Pozdrowienia z Kórnika
2024-06-03

Studenci V roku wraz z Panią Martą Nalaskowską dzięki uprzejmości pracowników PAN Biblioteki Kórnickiej mogli zwiedzić pracownie konserwatorskie i słynną rezydencję rodu Działyńskich, strzeżonej przez Białą Damę i australijską faunę.

więcej »
Oczyszczanie spalonych papierów – wyzwaniem dla konserwatora!
2024-06-02

Jaki wpływ mają nieprofesjonalne (ale występujące w każdym budynku) gaśnice proszkowe na papier i książki, można przekonać się jedynie używając takich środków gaśniczych. Biały proszek środka gaśniczego łatwo gasi płomienie palącego się papieru, ale już samo usunięcie go z papieru i opraw książek łatwym zadaniem nie jest.

więcej »
22 maja 2024 Wizyta gości z Egiptu
2024-06-01

Dziś Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego odwiedzili wspaniali goście z Kairu z متحف الفن الإسلامي القاهرة Museum of Islamic Art Cairo i Muzeum Koptyjskiego ☺️ Liczymy na owocną współpracę 

więcej »
Wizyta Koła Naukowego NOVUM z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa
2024-05-16

Dziś nasze Laboratorium Badań i Konserwacji Papieru i Skóry w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego odwiedziło studenckie Koło Naukowe NOVUM z Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa wraz z opiekunką dr Anną Kowalik. Studenci mieli okazję zapoznać się z naszymi studentami, obejrzeć sprzęty badawcze oraz realizacje konserwatorskie w ramach zajęć kursowych i pracowni dyplomowej.

więcej »
KONFERENCJA 2024
2024-04-10

Katedra Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry oraz Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją zapraszają do udziału w VIII Konferencji Konserwatorskiej z cyklu spotkań podejmujących problematykę konserwacji zabytków na podłożu papierowym i skórzanym pt. Ochrona archiwaliów - aktualne wyzwania

 

 

więcej »

Katedra Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry
Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
e-mail: zkpis@umk.pl